Amint lehet. És ebben olyannyira elszántak, hogy ráállították az állam Ipari és Információ Technológiai Minisztériumát, valamint 17 ügynökséget, akik elkészítették rá az ún. Robot + Alkalmazás Akciótervet. Ez a jól átgondolt dokumentum tíz olyan ágazatot jelöl meg országszerte, amelyekhez robotikai rendszereket szeretnének kiépíteni, legkésőbb 2025-ig – összegzi a The Robot Report.
Az ázsiai ipari óriás azt szeretné, ha mihamarabb robotok vennék át a lehető legtöbb, ma még részben emberek végezte feladatot
- a gyártásban,
- a mezőgazdaságban,
- az építőiparban,
- a logisztikában,
- az energiaszolgáltatásban,
- az egészségügyben,
- az oktatásban,
- az idősgondozásban,
- valamint a közösségi
- és a vészhelyzeti, extrém környezeti szolgáltatások területén.
A terv teljesítéséhez már a gépek kifejlesztése is célegyenesben van: a riport több mint száz olyan robotikai alkalmazást és 200 különböző modellt sorol fel, ami a fentebb sorolt területek feladatait nagymértékben automatizálná, még egyszer: 2025-ig. Ha ez megvalósul, akkor tízezer munkásra 500 robot fog jutni, ami nem is annyira meredek változás 2021-hez képest, amikor már 322 gépnél tartottak. Csak abban az évben 243.300 robotot telepítettek, ami 44 százalékos növekedés a megelőző év számaihoz képest. Ezzel a döbbenetes növekedéssel az ötödik legautomatizáltabb állam lett Taipei az USA, Hongkong és Svédország mögött. Érdekes adat ugyanakkor az is, hogy tízezer dolgozónként 500 robot még mindig csak a fele annak, amennyivel jelenleg Dél-Korea rendelkezik.
Kína még 2021-ben fogalmazta meg ötéves tervét az ország iparának robotizálására. Ebben a tanulmányban kisebb célok hosszú listáját állították össze, azzal a számítással, hogy ha minden az elképzelések szerint halad, a modernizálás úgy 20 százalékkal lesz képes növelni az ország éves bevételeit.
Gábor János, NEW technology