- Hirdetés -

- Hirdetés -

A Föld kérgének feltérképezése a cél

- Hirdetés -

A tudósoknak hamarosan eszközük lesz az űrben, amellyel nagyon nagy felbontásban tanulmányozhatják a környezeti változásokat, és nem kell sokáig várni, hogy többet megtudjunk róla. A NASA Jet Propulsion Laboratory február 3-án kérdezz-felelek fórumot tart, amelyen a NISAR (NASA-ISRO SAR) műholdról, az Indiai Űrkutatási Szervezettel közösen épített földtérképező eszközről volt szó. A műhold csak 2024 elején fog indulni Indiából, s a tervek szerint három évig működik majd, de olyan áttörést jelentő technológiával dolgozik, amely segíthet jobban megérteni a Földet és megbirkózni a természeti katasztrófákkal – számolt be az eseményről az Engadget.

A NISAR az első olyan radaros képalkotó műhold, amely kettős frekvenciát (L és S mikrohullámú sávot) használ. Ez lehetővé teszi a földkéreg szisztematikus, kivételes részletességű feltérképezését – 1 centiméter (0,4 hüvelyk) alatti változásokat is képes lehet észlelni. Valamint az is lehetővé válik, hogy a NISAR megfigyelje a földrengések, cunamik és más katasztrófák finomabb árnyalatait. Segít a hosszú távú folyamatok nyomon követésében is, beleértve a földkéreg fejlődését, az ökoszisztéma zavarait és a jégtakaró összeomlását.

Az adatokhoz való hozzáférés szintén fontos szerepet fog játszani. A NISAR 12 naponta világméretű lefedettséget biztosít, így praktikusabbá teszi az időalapú képalkotást. A misszió csapata azt reméli, hogy az adatokat egy-két napon belül a nyilvánosság számára is könnyen elérhetővé tudják tenni, de vészhelyzet esetén akár órákon belül képesek lesznek továbbítani ezeket. Bárki, aki hajlandó elemezni az információkat, felhasználhatja őket.

Becslések szerint 1,5 milliárd dolláros árával a NISAR az eddigi legdrágább képalkotó műhold. A befektetés azonban megtérülhet, a műhold adatai segíthetik a kormányokat a természeti katasztrófák kezelésében és az azokra való felkészülésben, valamint bővíthetik az emberiség ismereteit az éghajlatváltozásról és az élelmezésbiztonságot fenyegető veszélyekről.

Némethi Botond, Okosipar.hu

Akár ez is tetszhet