Az Okosipar.hu hírportál egyesült a newtechnology.hu hírportállal! Ez az oldal nem frissül tovább. Tartalmainkért látogass el a www.newtechnology.hu oldalra!
A papírsárkány adta az ötletet az új árapályerőműhöz
A SeaQurrent, egy Hollandia északi részén található startup cég teljesen új megközelítést dolgozott ki a tengerből származó energia kinyerésére. Az általuk szabadalmaztatott, többszárnyú TidalKite tiszta villamos energiát képes előállítani a sekély vízi, alacsony sebességű árapályból és az óceáni áramlatokból, ráadásul olyan magas hatásfokkal, ami áttörést jelenthet az árapály-energiából származó villamos energia költséghatékonyságában.
Az eeNews szerint maga a TidalKite egyetlen merev, felhajtóerő-semleges és hidrodinamikus eszköz, amely egy keretből és több, egymás mellett elhelyezkedő szárnyból áll. A szárnyak felfogják a vízáramlást, ami megemeli és mozgásban tartja a szerkezetet.
A sárkány kábelköteggel csatlakozik a tengerfenékhez rögzített erőátvivőre, ahonnan egy víz alatti elektromos kivezető kábel juttatja el az áramot a partra.
A sárkány hatalmas felhajtóerőt hoz létre – ezt a kötelek egy motoros hajtásláncra továbbítják. Az erőátvitelt egy hidraulikus henger és egy hidromotor-generátor kombinációja biztosítja. A sárkány vonóereje kihúzza a hidraulikus hengert, ezáltal kitágul a nyomás alatt lévő folyadék a hidromotor-generátor felé, ahol tiszta energia keletkezik.
A SeaQurrent innovációja száz százalékban és egész évben kiszámítható, megújuló energiatermelést jelent. Még nagyobb a jelentősége, ha belegondolunk, hogy egy nagyon új piaci szegmens, a sekély vízi, alacsony sebességű helyszínek számára készült, ráadásul alkalmazkodik az árapályos telepítések minden típusához. További előnye a magas kinyerési arány, hiszen az energiakihozatal maximalizálása érdekében a TidalKite képes megváltoztatni a működési mélységet, ami a jelenlegi technológiákhoz képest 3,1-szer nagyobb villamosenergia-termelést eredményez.
Ha mindez nem lenne elég, a rendszer elég alacsony költséggel telepíthető és tartható fenn: partközelben, helyspecifikus feltételek mentén kiépíthető, alacsony infrastruktúraigénnyel, optimalizálható számú szárnnyal és skálázható szárnyfesztávolsággal. Mindez a karbantartási költségeket is csökkenti, nem beszélve a vizuális hatásról (gyakorlatilag észrevehetetlen áramtermelő) és az alacsony működési sebességről, ami csökkenti a tengeri élőlényekkel való ütközés kockázatát.
A szerkezet lényegében nulla környezeti hatást gyakorol a tengerfenékre, pláne úgy, hogy biológiailag lebomló munkafolyadékokkal is működik.
Gábor János, NEW technology