- Hirdetés -

- Hirdetés -

Az 5 legfontosabb robotikai trend 2023-ban

- Hirdetés -

A Nemzetközi Robotikai Szövetség elemzése szerint világszerte 3,5 millió robotot működtetnek folyamatosan, ezeknek az összértéke elérte a 15,7 milliárd dollárt; a Szövetség összegyűjtötte 2023 öt legfontosabb robotikai trendjét.

  1. Energiatakarékosság

A robotika bevezetése többféleképpen segíti a vállalatokat abban, hogy csökkenthessék az energiafogyasztásukat, például a hagyományos gyártósor robotizálásával megspórolhatják a fűtési költségeket, emellett pedig ezek az eszközök gyorsabb és hatékonyabb munkavégzése jelentősen javítja a termelési mutatókat. Az újabb fejlesztésű robotok egyre kevesebb energiával is működhetnek, így a bevezetésük és a működtetésük költséghatékonysága nő, ezért mind több vállalat épít ki ilyen eszközökkel felszerelt saját gyártósort. Egyes robotok képesek a mozgási energiájukat villamos energiává alakítani, s azt a hálózatba visszavezetni, így tulajdonképpen önellátó rendszerrel dolgoznak, a másik fontos funkció, amely mostanra szinte alapvető robotikai tartozéknak számít: egy program, amely szabályozza azt, hogy a robot a munkanap folyamán mikor és mennyi energiát használ el.

  1. Átcsoportosítás

Az átcsoportosítás egyik legfontosabb tényezője a rugalmasság; az autógyárak például sokat költenek a lehető legrövidebb szállítási vonalak kialakítására, hogy fokozzák a vevők érdeklődését. Ezek a gyártók egyre gyorsabb ütemben állnak át a robotautomatikára, hogy elősegítsék az elektromos autók gyártását. A szállítási utak rövidítése azért fontos, mert a logisztikai cégek jelentős része nem szállít akkumulátorokat biztonsági megfontolásból, így a robotizálással ki lehet váltani a nehézkes és problémás szállítási procedúrát. A microchipgyártás visszatelepítése az USA-ba és Európába egy másik fontos átcsoportosítási eset: manapság szinte minden ipari termék előállításához chipek gyártására van szükség, ezért kulcsfontosságú a robotok szerepe, mivel ezek a gépek precízen és nagyobb mennyiségben képesek megtervezni, összerakni és tesztelni ezeket a pici, de létfontosságú tartozékokat. Ezt az eljárást sikeresen alkalmazták az Intel Ohióba telepített chipgyárai vagy a német Saar-vidéken működő Wolfspeed.

  1. Könnyű kezelhetőség

A robotok programozása egyszerűbbé és elérhetőbbé vált már a laikusok számára is, a szoftvervezérelt automatizálási platformok gyártói minden segítséget megadnak üzleti partnereik számára, hogy előzetes képzettség nélkül is hatékonyan tudják használni a technológiát. A szoftveres startupok számos innovatív megoldást kínálnak a kis- és középvállalkozások számára is, például egy olyan új szoftverrel és érzékelőrendszerrel, amely lehetővé teszi, hogy a cégek az ipari nehézgépeket különböző feladatokhoz igazíthassák, megkönnyítve ezzel számos feladatkört. A 2020-as világjárvány számos ügyfelet terelt a robotikai lehetőségek kipróbálása felé, ugyanis most már az ügyfelek is képesek a robotok beállítására a könnyen átlátható programozási felületnek köszönhetően.

  1. Mesterséges intelligencia és digitális automatika

A felhőalapú számítástechnika, a nagy adatelemzés vagy az 5G mobilhálózatok biztosítják az optimalizált teljesítmény technológiai alapját, emellett most már a robotok is ennek a komplex digitális ökoszisztémának a részeként működnek. A mesterséges intelligencia képes megoldást kínálni a külső körülmények okozta lehetséges problémákra, így a rendszerek működése sokkal kiszámíthatóbb lesz – ez hatalmas segítség a gyártónak, mivel ezek a rendszerek erősítik a költséghatékonyságot is.

  1. Az ipari robotok második élete

Egy ipari robot akár harminc évig is működőképes lehet, ez lehetőséget kínál arra, hogy a régi, már nem használt robotokat is felújítsák. Az olyan ipari robotgyártók, mint az ABB, a Fanuc, a KUKA, a Stäubli vagy a Yaskawa speciális, az ügyfelek számára elérhető javítóközpontokat üzemeltetnek, ahol korszerűsítik a használt gépeket, ez az ügyfelek és a gyártók számára is energia- és költséghatékony megoldást jelent.

Némethi Botond, NEW technology magazin

Akár ez is tetszhet