- Hirdetés -

- Hirdetés -

Az új diagnosztikai eszköz a rákbetegek megmentője lehet

Képünk illusztráció!

A rákgyanús esetekben végzett biopsziás műtétek elkerülhetőek lehetnek azzal az új ausztrál eszközzel, ami már a vérmintákból kimutatja és elemzi is a rákos sejteket, sőt, nyomon követi a kezelés stádiumait. Mivel a rákos megbetegedések a főbb halálozási okok közé sorolhatók Ausztráliában (évente több mint 150 ezer embert diagnosztizálnak daganattal), fontos kutatási terület a minél biztosabb, minél hamarabb felálló diagnózis. A rákgyanús betegeknél gyakran műtéti beavatkozásra van szükség a végleges diagnózis felállításához, de ezt a törvényszerűséget végleg megváltoztathatja a Sydney-i Technológiai Egyetem biomérnöki karának kutatása – számol be a Biosensors and Bioelectronics című folyóirat.

Majid Warkiani professzor, az intézmény munkatársa leszögezte: a biopszia nem egyszerűen kellemetlen eljárás a betegeknek, még veszélyezteti is őket, hiszen az operáció miatt megnő a szövődmények kockázata, és általában is magasabbak lesznek a kezelési költségek, miközben a pontosabb diagnózisok létfontosságúak lennének.

 „A rák kezelése a vérmintában lévő tumorsejtek értékelésével sokkal kevésbé invazív, mint a szöveti biopszia. Lehetővé teszi az orvosok számára, hogy megismételjék a vizsgálatokat, és folyamatosan nyomon kövessék a betegnek a kezelésre adott válaszát” – írja közleményben a kutatásvezető. Majid Warkiani úgy véli, hogy az egyetemen kifejlesztett Static Droplet Microfluidic eszköz képes gyorsan kimutatni a szervezetben keringő tumorsejteket, amelyek az elsődleges daganatról leváltak és a véráramba kerültek, ugyanis a rák egyedi metabolikus jellemzőit használja a tumorsejtek normál vérsejtekből történő kiszűréséhez. „Az 1920-as években Otto Warburg felfedezte, hogy a rákos sejtek sok glükózt fogyasztanak, és így több laktátot termelnek. A mi eszközünk pH-érzékeny fluoreszcens festékek segítségével figyeli az egyes sejtek megnövekedett laktátszintjét, amelyek érzékelik a sejtek körüli savasodást. Egyetlen tumorsejt is létezhet több milliárd vérsejt között, egyetlen milliliter vérben, így nagyon nehéz megtalálni. Az új kimutatási technológia viszont 38.400 olyan kamrával rendelkezik, ami képes elkülöníteni és osztályozni a metabolikusan aktív tumorsejtek számát.”

Miután a készülékkel azonosították a tumorsejteket, azok genetikai és molekuláris elemzésnek vethetők alá; mindez segíthet a rák diagnózisában és osztályozásában, és személyre szabott kezelési tervekhez adhat információt. A keringő tumorsejtek egyébként előfutárai az áttétképződésnek, ami a rákos megbetegedésekkel összefüggő halálesetek 90 százalékát okozza. Éppen ezért ezeknek a sejteknek a tanulmányozása betekintést nyújthat a rák áttétképződésének biológiájába, ami új kezelések kifejlesztését eredményezheti.

A jelenlegi folyékony biopsziás technológiák időigényesek, drágák és képzett operátorokra támaszkodnak, ami korlátozza alkalmazásukat még klinikai környezetben is. Az új technológiát ellenben úgy tervezték, hogy integrálható legyen kutatási és klinikai laboratóriumokba anélkül, hogy nagy teljesítményű berendezésekre és képzett kezelőkre lenne szükség hozzá. Ez lehetővé teszi az orvosok számára a rákos betegek diagnosztizálását és megfigyelését – praktikus és költséghatékony módon.

Gábor János, Okosipar.hu

Akár ez is tetszhet