Az Okosipar.hu hírportál egyesült a newtechnology.hu hírportállal! Ez az oldal nem frissül tovább. Tartalmainkért látogass el a www.newtechnology.hu oldalra!
Fából készülhetnek a jövő műholdjai
A Nemzetközi Űrállomáson (ISS) végzett kutatás talált rá arra a fára, ami a Földön kívüli térben is remek építőanyaga lehet például a jövő műholdjainak, hogy kevesebb hulladékot hagyjanak maguk után az orbitális pályán. A japán Kiotói Egyetem vezetésével egy nemzetközi tudóscsoport tesztelte sikerrel az anyagot, majd tette közzé az eredményeket.
A csapat a fa tartósságát vizsgálta az űrben, és megállapította, hogy minimális minőségromlást szenved el a szélsőséges körülmények között, és jó stabilitást mutat. A mintákat potenciálisan életképes, fenntartható anyagként választották ki a készülő LignoSat nevű, mesterséges fából készült műholdakhoz.
A csoport az ISS japán kísérleti moduljának fedélzetén végzett előzetes kutatást, amelynek során vizsgálták a faanyagminták szilárdságát és elemezték azok kristályszerkezetét is. A különböző mintákat még tavaly engedték ki az űrbe, majd a Japán Űrkutatási Ügynökség (JAXA) asztronautája, Koichi Wakata szedte vissza őket, miután az ISS-re utazott a SpaceX Crew-5 missziójával. A mintákat ugyancsak a SpaceX juttatta vissza a Földre, a CRS-26 Commercial Resupply Service kereskedelmi utánpótlás-szolgáltató egységgel.
A faminták összesen tíz hónapig voltak kitéve az űrben uralkodó zord körülményeknek, így a hatalmas hőmérsékletváltozásoknak, a kozmikus sugárzásnak és a naprészecskéknek. A tesztek lenyűgöző módon azt erősítették meg, hogy nem történt bomlás vagy deformáció, sem felületi sérülés, vetemedés vagy tömegváltozás. Az eredmények alapján a tudósok úgy döntöttek, hogy a legjobban megmunkálható és legtartósabbnak bizonyult magnóliafából készítik el a LignoSat első generációját.
A Kiotói Egyetem és a Sumitomo Forestry fakitermelő vállalat még 2020 áprilisában jelentette be a LignoStella Space Wood projektet, amelynek feltett célja fenntartható műholdak kifejlesztése volt – fa felhasználásával. Munkájukat a jelek szerint siker koronázta, hiszen a magnólia segíthet a kis méretű műholdak, vagy CubeSat-ok tervezésében és építésében. Mivel az elektromágneses hullámok képesek áthatolni a fán, a fából készült műholdak egyszerűsített kialakítást kapnak: az antennáik például a jármű belsejében fognak elhelyezkedni.
A fából készült apró szatellitek a Föld légkörébe visszatérve teljesen elégnek, így a hagyományos műholdakhoz használt fémekkel ellentétben nem bocsátanak ki olyan káros anyagokat, mint a timföldrészecskék, és orbitális pályán sem keringenek a végtelenségig, egyre szaporítva a már így is egyre veszélyesebb mennyiségű űrszemetet. A LignoStella Space Wood projekt keretében jövőre pályára állhat az első mesterséges fából készült műhold.
Gábor János, Okosipar.hu