- Hirdetés -

- Hirdetés -

Kiszámolták, mennyi munkát vehet el az AI – sokkoló számokat kaptak

Képünk illusztráció

A Goldman Sachs szerint a generatív mesterséges intelligenciák megjelenése „jelentős zavarokat” okozhat a munkaerőpiacon. A cég kutatói úgy becsülik, hogy az AI-rendszerek 300 millió teljes munkaidős állásra fognak hatást gyakorolni, de összességében növelhetik a globális termelékenységet és új munkahelyeket teremthetnek – a régiek helyett.

A Joseph Briggs és Devesh Kodnani által írt jelentés szerint a jelenlegi munkahelyek nagyjából kétharmada ki van téve valamilyen mértékű AI-automatizálásnak, míg a generatív AI a jelenlegi munkák akár negyedét is helyettesítheti – osztotta meg a Goldman Sachs új kutatására hivatkozva a Business Insider.

A generatív mesterséges intelligencia az AI azon típusa, ami képes a felhasználó kérésére szöveget vagy más tartalmat generálni. Az elmúlt hónapokban robbanásszerűen megnőtt a népszerűsége, miután az OpenAI a nyilvánosság számára is hozzáférhetővé tette a ChatGPT nyelvi modellt, amivel komplett beszélgetéseket bonyolíthatunk le, például arra kérve, hogy különböző ismeretanyagokat foglaljon össze. A chatbot virálisan terjed a felhasználók körében, és úgy tűnik, több más technológiai vállalatot is arra ösztönöz, hogy saját AI-rendszert indítson.

A dolgozók leginkább érintett csoportja, vagyis azok, akiknek a körében várhatóan a legnagyobb felfordulást fogják okozni az AI-eszközök, a fehérgallérosok. A Goldman-jelentés kiemelte, hogy a jogi és adminisztratív dolgozókat különösen veszélyeztetik az új technológiák, míg a Princeton Egyetem, a Pennsylvaniai Egyetem és a New York-i Egyetem kutatóinak korábbi tanulmánya ugyancsak arra jutott, hogy a jogi szolgáltatásokat komolyan felforgatja majd, például a ChatGPT.

A Goldman jelentése szerint, ha a generatív AI-t széles körben bevezetik, az jelentős munkaerőköltség-megtakarításhoz, de közben új munkahelyek teremtéséhez vezethet. Az AI máris új szerepköröket hozott létre, köztük például a prompt mérnököt, egy olyan munkakört, amiben szöveg írását alkalmazzák kódolás helyett az AI chatbotok teszteléséhez.

Az új technológia a globális munkatermelékenységet is növelheti: a Goldman szerint az AI végül akár hét százalékkal is megdobhatja a globális GDP-t.

Gábor János, NEW technology

Akár ez is tetszhet