- Hirdetés -

- Hirdetés -

Mesterséges intelligencia dolgozna a pilóta keze alá a vadászrepülőgépeken

Képünk illusztráció!

Nem tartott sokáig, mire valaki meglátta a mesterséges intelligencia jelentőségét a hadiiparban is: a Leonardo légi-, űrkutatási és védelmi vállalat versenyt indít a jövő légi harcaihoz szükséges, újszerű mesterségesintelligencia-technológiák felkutatására – adta hírül a The Engineer.

A brit védelmi minisztériummal együttműködve meghirdetett Combat Air Artificial Intelligence Challenge pályázatra kkv-k, startup cégek és akadémiai intézmények jelentkezését várják. A nyertesek hathónapos kísérleti projektekre kaphatnak támogatást, és lehetőségük van arra, hogy hosszabb távon is együttműködjenek a Leonardo hadiipari beszállító céggel. A szervezők azt remélik, hogy a verseny hozzájárulhat a Leonardo részvételéhez a Global Combat Air Programban (GCAP), aminek célja egy új vadászrepülőgép kifejlesztése az Egyesült Királyság, Olaszország és Japán számára 2035-ig.

 „Szeretnénk látni, hogy a Combat Air környezetben meddig lehet elmenni a gépi tanulással és a mesterséges intelligenciával” – mondta Jonathan Smith egykori vadászpilóta, a Leonardo UK alelnöke és a Future Combat Air elektronikai részlegének technológiai igazgatója. „Nemcsak arra van szükségünk, hogy feldolgozza az adatokat, hanem arra is, hogy az AI végigmenjen egy gépi tanulási folyamaton, hogy a legjobb megoldásokat ajánlja; jobbakat, mint amire egy csúcs másodpilóta képes lenne. Meg akarjuk szüntetni a stresszfaktorokat a pilóta számára, és olyan áramvonalas érvelést akarunk neki felmutatni, ami a környezet összetettségétől függetlenül is igaz.”

A Leonardo a GCAP fejlett elektronikájának fejlesztését az Egyesült Királyságban végzi, abban a reményben, hogy a kész vadászrepülő „információs előnyt és fejlett önvédelmi képességeket” fog biztosítani a személyzet számára. Smith szerint a mesterséges intelligencia kulcsszerepe a légi harcban az lesz, hogy a vadászgépek következő generációja által generált hatalmas mennyiségű, összetett adattömeget feldolgozza, és olyan világos, hasznos információkká tömörítse, amelyek alapján a pilóták gyorsabban tudnak cselekedni.

Gábor János, Okosipar.hu

Akár ez is tetszhet