Az Okosipar.hu hírportál egyesült a newtechnology.hu hírportállal! Ez az oldal nem frissül tovább. Tartalmainkért látogass el a www.newtechnology.hu oldalra!
Nagy áttörés az energiatakarékos AI – nem veszít számítási kapacitást
A mesterséges intelligencia fejlődése óriási energiaigénnyel jár, ám kínai kutatók most bejelentettek egy olyan forradalmi megoldást, ami alapjaiban változtathatja meg az AI jövőjét. A kutatócsoport által kifejlesztett új modell az emberi agy neurális működését utánozva, anélkül képes elérni jelentős számítási kapacitást, hogy a szilíciumalapú processzorok túlzott energiafogyasztást igényelnének.
A Nature-ben közölt tanulmány szerint a tudósok célja az volt, hogy áthidalják a mesterséges intelligencia komplex működése és az emberi agy belső folyamatai közötti szakadékot. Az eredmény egy olyan AI rendszer lett, ami nem szorul szilíciumalapú chipekre, így jelentősen csökkentheti az energiaigényt.
Az AI alkalmazási területeinek növekedésével párhuzamosan az energiaigény is jelentősen emelkedett: az AI modellek nagy energiafogyasztók, és ahogy egyre szélesebb körben terjednek, az energiaigényük is folyamatosan nő. Ezzel szemben a bármely AI-nál bonyolultabb emberi agy csupán minimális energiát igényel a feladatellátásához. Ez a felismerés vezette a Kínai Tudományos Akadémia Automatizálási Intézetét és a Pekingi Egyetemet arra, hogy olyan AI modellt fejlesszenek, amely kevesebb energiafelhasználás mellett képes több feladat elvégzésére.
Az új AI modell működése egyszerűbb, és célja, hogy olyan általános célú modelleket hozzon létre, amelyek jobb kognitív képességekkel rendelkeznek.
A projektben résztvevő tudósok szerint a „belső komplexitás modell” az agy működését igyekszik másolni, hogy minimális energiafelhasználással dolgozzon. Ehhez ún. Hodgkin-Huxley (HH) hálózatot építettek, ami gazdag belső komplexitással rendelkezik, és a teljesítménye felér nála sokkal nagyobb hálózatokhoz. Ez az áttörés új utat nyithat az AI fejlesztésében, csökkentve annak energiaigényét, miközben javítja a kognitív képességeket. A Xinhua kínai hírportálnak nyilatkozó tudósok megerősítették: tesztekkel is sikerült igazolni, hogy a belső komplexitás modell hatékonyan képes a feladatellátásra.
Gábor János, Okosipar.hu