Az Okosipar.hu hírportál egyesült a newtechnology.hu hírportállal! Ez az oldal nem frissül tovább. Tartalmainkért látogass el a www.newtechnology.hu oldalra! 

Nem kisebb a vízen lebegő napelem szénlábnyoma, mint a földi rendszereké

A TNO független nonprofit kutatószervezet riportja szerint a napenergia továbbra is remek alternatíva, és a belvizekre telepített napelemek szintén hozzák a tőlük elvárt eredményt, de szó sincs róla, hogy a szén-dioxid-kibocsátásuk alacsonyabb lenne, mint bármely olyan napelem esetében, amit szárazföldön üzemeltetnek. A szénlábnyomuk inkább nagyon hasonló.

„Két, Nyugat-Európában működő rendszer vizsgálata alapján kimutatható, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátása szempontjából és a teljes életciklusra vonatkozóan a belvízi lebegő napelemrendszerek jó kiegészítői a szárazföldön telepített rendszereknek. Ha a fotovoltaikus (PV) modulok degradációja korlátozott, akkor a szénlábnyomuk 3-4-szer alacsonyabb lehet, mint amiről az EU 2030-ra kitűzött energiamixének célszámai szólnak” – mutat rá Josco Kester, a TNO tudósa.

A lebegő napelemes energia viszonylag új, de gyorsan növekvő szegmense a PV piacnak. Részletes életciklus-elemzés egyelőre nem áll rendelkezésre róla, de a legújabb jelentés a gyártása, telepítése, hulladékkezelése és újrahasznosítása során keletkező teljes szénlábnyoma kapcsán már szolgál hasznos információkkal. Az elemzés két gyakran használt lebegő rendszert vizsgál, amelyek különböző úszótestekből épülnek fel (nagy sűrűségű polietilén és acél/HDPE). Ezeket alacsony hullámmagasságú beltavi vízfelületekre telepítették Hollandiában és Németországban.

- Hirdetés -

A két lebegő napelemes telepítés becsült szénlábnyoma körülbelül 50 g CO2/kWh, ami valóban 3-4-szer alacsonyabb az EU 2030-as céljánál (176 g CO2/kWh). Az életciklusuk során a beltavi lebegő napelemrendszerek hasonló CO2-kibocsátással rendelkeznek, mint a szárazföldi napelemes rendszerek. Egy kelet-nyugati tájolású szárazföldi rendszerhez képest is a lebegő napelemrendszerek szénlábnyoma csupán 15 százalékkal magasabb, ami még életképes megoldássá teszi őket az energiamixben. A riport megjegyzi: a szénlábnyom további több mint 40 százalékkal csökkenthető három intézkedés révén:

  • Alacsony szén-dioxid-kibocsátású forrásokkal gyártott PV modulok alkalmazása.
  • Az alátámasztó szerkezet újrahasznosított anyagokból történő gyártása.
  • A HDPE újrahasznosítása az élettartam végén.

- Hirdetés -

Gábor János, Okosipar.hu

- Hirdetés -