- Hirdetés -

- Hirdetés -

Öt fő szempont egy akusztikus képalkotó rendszerben

- Hirdetés -

Sűrített levegő, vákuumrendszer szivárgás, elektromos kisülés – ezek mind-mind olyan költséges rendszerproblémák, amelyek egy adott cégen belül nem tervezett leállásokhoz, a termelékenység csökkenéséhez, az áramfogyasztás megnövekedéséhez vezethetnek.

Az akusztikus kamerával végzett ultrahangos képalkotás egy könnyen használható, hatékony módszer a berendezésekkel kapcsolatos problémák akár tízszer gyorsabb felderítésében.

Az alábbiakban öt döntő fontosságú szempontot ismertetünk, melyeket érdemes figyelembe venni akusztikus képalkotó kamera választás előtt.

KÖNNYŰ KEZELHETŐSÉG

Bármilyen kézi szerszám biztonságos működtetése érdekében feltétlenül szükséges, hogy a szkennelés kézzel is

végrehajtható legyen. A szabad kéz biztosítja az érintőképernyőn keresztüli gyors kezelhetőséget és a dokumentálást.

DÖNTÉS TÁMOGATÁS

A szivárgások becsült költségének kimutatása segít a karbantartóknak a javítások fontossági sorrendjének felállításában, valamint támogatás a vezetők számára is, hiszen számszerű adatokkal könnyebben átlátják csapatuk munkájának eredményességét.

A diszfunkciókat nehéz lehet hagyományos módon diagnosztizálni, ami bizonytalansághoz vagy a korrekciós intézkedések hiányához vezethet. Az akusztikus képalkotó berendezések osztályozzák, felmérik a probléma súlyosságát, ezzel megszüntetik a bizonytalanságot, lehetővé téve a gyors és hatékony döntéseket a karbantartási költségek csökkentése vagy akár azok elkerülése érdekében.

SZOFTVERES HÁTTÉR

A szoftverigények változóak. Egyes felhasználók azt preferálják, hogy az elemzés és riportolás egyszerű, költségmentes legyen. Egy másik szempont lehet, hogy az ultrahangos és a termográfiás vizsgálatot egyetlen szoftverben, egy jelentésben, sőt akár ugyanazon oldalon egyesítsék, így közvetlenül összehasonlíthatóvá téve a két különböző vizsgálati módot.

Fontos, hogy olyan rendszert válasszunk, amely megfelel cégünk követelményeinek. A FLIR Si124 mindezeket a lehetőségeket kínálja.

A MIKROFONOK SZÁMA

Az alkalmazott MEMS mikrofonok kicsik, kevés energiát használnak és nagyon stabilak, azonban saját zajt is generálnak, amely zavaró tényező lehet a halk zörejek észlelésében. A legjobb teljesítményhez a mikrofonok számának növelése, és így a kellő jel-zaj arány elérése szükséges.

Egy mikrofon elegendő önzajt kelthet ahhoz, hogy a rendszer ne halljon meg egy 16,5 kHz-es jelet generáló szivárgást. Egy 32 mikrofonos akusztikus kamera képes lenne ezt észlelni, de a jel-zaj arány még mindig túl alacsony a halkabb jelek feldolgozásához. Ezzel szemben egy 124 mikrofonos kamera képes a 16,5 kHz-es és a 18,5 kHz-es kicsi szivárgást is érzékelni és lokalizálni.

OPTIMÁLIS FREKVENCIA TARTOMÁNY

A leghatékonyabb frekvenciatartomány a sűrített levegő szivárgás vagy részleges kisülés által keltett ultrahanghullámok érzékelésére 20 és 40 kHz között van, ami 30 kHz-nél tetőzik, míg a gépzaj amplitúdója általában 10 kHz alatt tetőzik és 60 kHz-nél nullára csökken. Mivel 20-30 khz között a legnagyobb a különbség a szivárgási zaj és a háttérzaj között, így precíz lehet az érzékelés is.

A távolról történő szivárgás vagy részleges kisülés kereséséhez is a 10-30 kHz-es tartomány az optimális. A levegőben gyorsabban elnyelődő, magasabb frekvenciájú, akár 65 kHz-es hangok viszont ideálisak a közelről ellenőrizhető, nagyon zajos célterületekhez. Az akusztikus kamerának alkalmasnak kell lennie az elvégzendő feladatnak leginkább megfelelő hangspektrum használatára; a FLIR Si124 rendszere képes erre.

www.grimas.hu

Szerző: Vesszős Balázs (szakterületi üzletkötő)

info@grimas.hu

Akár ez is tetszhet