A megállapodás két fő terület, az oktatási és kutatási tevékenységek kiszélesítésére fókuszál és piacképes tudást kínál a Debreceni Egyetem Informatikai Kar hallgatóinak.
Ebben a küldetésben meghatározó szerepet játszanak a kar vállalati partnerei, köztük az EPAM-mal, amelyek speciális kurzusaikkal és a szakdolgozatokhoz, diplomamunkákhoz nyújtott valódi problémák révén a munkaerő piacon kiválóan hasznosítható információkkal látják el a hallgatókat. Ennek a közös munkának újabb mérföldköve a kihelyezett tanszék létrehozása, amely az együttműködés legmagasabb fokát valósítja meg – fogalmazott Hajdu András, a Debreceni Egyetem Informatikai Karának dékánja.
A kihelyezett tanszék által az EPAM lehetőséget és szakmai iránymutatást ad a kar hallgatói részére tudományos diákköri munkák, diploma- és szakdolgozatok, valamint PhD-disszertációk készítésére is, valamint részt vállal az ezekkel kapcsolatos munkák, értékelések elvégzésében. A most aláírt együttműködésnek köszönhetően még szorosabbá válik a kar és ez EPAM kapcsolata
Az új együttműködésnek köszönhetően további lehetőségeink nyílnak arra, hogy az ipar oldalát képviselve segítsük az egyetemi oktatás minőségének megőrzését és folyamatos fejlesztését Iszály György Barna, a frissen létrehozott tanszék kinevezett tanszékvezetője, aki tanszékvezetői szerepkörével formálisan visszatér a saját alma materébe, hiszen ő maga is a Debreceni Egyetemen szerezte mind az alap és mesterdiplomáját, sőt, a doktori iskolát is Debrecenben végezte el. Részben tanulmányai mellett, majd annak befejeztével pedig oktatói minőségben is hosszú éveket töltött az egyetem kötelékében, ezt követően pedig a Nyíregyházi Egyetemen vállalt munkát főiskolai docensként. Az EPAM-hoz 2021-ben csatlakozott, ahol jelenleg is – az egyetemi kapcsolatok mellett – az EPAM debreceni irodájának vonzáskörébe tartozó junior utánpótlás programokért felelős.
A szakember tanszékvezetőként részt vesz majd a kari tanács munkájában, ahol konzultációs és tanácsadói szerepben segíti a döntéshozók munkáját.
Az EPAM hivatalos képviselőjeként az én felelősségem, a kar vezetőivel való kapcsolattartás mellett, a cégünk oktatási tevékenységének összefogása, az oktatók és az általuk tanított tárgyak szakmai felügyelete is – tette hozzá a szakember.
Az EPAM és a Debreceni Egyetem közti erős kapcsolatot jellemzi, hogy az elmúlt 10 évben a cég több mint 30 munkatársa tartott már előadásokat és különböző kurzusokat főként olyan témákban, mint a szoftverfejlesztés a gyakorlatban, a felhő alapú számítástechnika, a szoftvertesztelés és tesztautomatizálás, de érintették az agilis üzleti elemzési modellek gyakorlati alkalmazását is. A mostani együttműködés részeként az EPAM oktatói továbbra is részt vesznek a Gazdaságinformatikus, Mérnökinformatikus és Programtervező informatikus BSc- és MSc-szakok képzésében, emellett pedig az EPAM a hallgatók számára szakmai látogatási, külön megállapodás alapján pedig akár szakmai gyakorlati lehetőséget is kínál.
Mindezek mellett a felek törekednek arra, hogy a jövőben közös kutatási, oktatási pályázatokon vegyenek részt, emellett célul tűzték ki a közös szakmai rendezvények szervezését, melyen a kar és az EPAM szakemberei egyaránt megoszthatják tudásukat és eredményeiket.
Debreceni Egyetem