Az Okosipar.hu hírportál egyesült a newtechnology.hu hírportállal! Ez az oldal nem frissül tovább. Tartalmainkért látogass el a www.newtechnology.hu oldalra! 

Új robotikai áttörés: e-bőr nélkül is lehetséges az érintésalapú vezérlés

Az ember és robot közötti fizikai interakció új korszakába léphet a németországi Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt (DLR) kutatói legújabb fejlesztésének köszönhetően. A csapat olyan módszert dolgozott ki, ami lehetővé teszi, hogy a robotok érzékeljék az emberi érintést, anélkül, hogy drága, biomimetikus bőrt vagy külső érzékelőket kellene beépíteni. Ezzel a technológiával a robotok képesek lesznek érintésalapú parancsok végrehajtására.

A DLR csapata a robotok belső erő- és nyomatékérzékelőit kombinálták gépi tanulásos algoritmusokkal, hogy létrehozzák az ún. „belső érintésérzékelést”. Ez az egész robottestet képessé teszi az érintés érzékelésére és az erők finom részleteinek pontos detektálására – írja az Interesting Engineering.

„A munkánk során javasolt belső érintésérzékelés egy újfajta, fejlettebb fizikai ember-robot interakció alapja lehet, úgy, ahogy eddig nem volt lehetséges. A hagyományos módszerekről elmozdulhatunk az alkalmazkodás, a rugalmasság és az intuitív kezelés felé” – osztották meg közleményben a kutatók, akik szerint a robotok számára elengedhetetlen, hogy olyan érzékelőkkel rendelkezzenek, amelyek képesek érzékelni a rájuk ható erőt, ezáltal pedig azonosítani tudják a fizikai kontaktusokat.

- Hirdetés -

A DLR Robotika és Mechatronika Intézetének kutatói a robotok beépített érzékelőit felhasználva értek el áttörést. A fejlesztés során a Safe Autonomous Robotic Assistant rendszerben már meglévő erő- és nyomatékérzékelőket használták. Ezek a robotkar ízületeiben és alapjában találhatók, és képesek érzékelni a pozíciót vagy a közvetlen mozgást. A kutatók ezt a képességet fésülték össze mélytanulásos algoritmusokkal, amelyek neurális hálózatok segítségével értelmezték is az alkalmazott érintéseket. A robot ezáltal képessé vált az érintéssel a felületére „írt” számok vagy betűk azonosítására. Még egyszer: külső érzékelők beépítése nélkül.

A kutatócsapat továbbá virtuális „gombokat” vagy csúszkákat is beépített a robot felületébe, amelyekkel specifikus parancsokat vagy mozdulatokat lehetett indítani. Az új megközelítés révén a rendszer intuitív és pontos érintésérzékelésre tett szert, ami növeli a lehetséges ember-robot fizikai interakciók körét.

- Hirdetés -

Gábor János, Okosipar.hu

- Hirdetés -