Az Okosipar.hu hírportál egyesült a newtechnology.hu hírportállal! Ez az oldal nem frissül tovább. Tartalmainkért látogass el a www.newtechnology.hu oldalra!
Újra feltölti a műholdakat ez az űrbe szánt energiaátviteli rendszer
Az űrtechnológia egyik legújabb úttörője, a floridai Star Catcher Industries bejelentette ambiciózus terveit, melyek szerint létrehozza a világ első űralapú energiagazdálkodási hálózatát műholdak számára. A startup jelentős mérföldkövet ért el, amikor 12,25 millió dollárnyi kezdőtőkét gyűjtött az energiaátviteli műholdak – gyakorlatilag a többi műhold töltőállomásainak – felépítéséhez.
A Star Catcher Network célja, hogy megbízható, bőséges energiaforrást biztosítson az alacsony Föld körüli pályán (LEO) keringő műholdak számára, és ezzel előmozdítsa az űrtevékenységek fejlődését. „Meglátásunk szerint a Star Catcher az űrbeli energiaellátás terén ugyanazt az áttörést fogja végrehajtani, mint amit a SpaceX ért el a rakétakilövések terén” – vizionálta Andrew Sather, az Initialized Capital vezető befektetője, aki az alap finanszírozási körben vett részt.
A műholdak energiaellátásának lehetőségeit kutató új koncepcióban a Star Catcher egyedülálló hálózata jelentős széles spektrumú energiát biztosítana a LEO-n és azon túl keringő űreszközöknek. A hálózat „energia-csomópontként” üzemelő műholdakból fog állni, amelyek kb. 1500 kilométer magasságban fognak keringeni, napenergiát gyűjtenek, és hatékonyan továbbítják azt üzleti szereplők kereskedelmi műholdjai felé. Az energia intenzitása magasabb lesz, mint a napfényé, így az űreszközök öt-tízszer több energiát generálhatnak, mint a jelenlegi napelemes rendszereikkel.
2025-ben kezdik építeni az új műhold-konstellációt
Az űrben végzett nagy teljesítményű alkalmazások iránti igény gyorsan növekszik. Az orbitális távközlésben, a számítástechnikában és az emberi űrrepülésben, valamint más űralkalmazásokban is széles körben használják. Az előrejelzések szerint az LEO műholdak száma 2030-ra meghaladja majd a 40 ezret, és a Star Catcher szerint a teljesítményigények további drámai növekedésére (akár 840 megawattra – a jelenlegi néhány tucat megawattal szemben) is lehet számítani. Ennek jegyében a cég már jövőre fellőné az energiaellátást szolgáló konstelláció első műholdját.
„Az energiainfrastruktúra a civilizáció és az ipar alapvető építőeleme. Célunk, hogy ezt az alapot kiterjesszük az LEO-ra és azon túlra is. Az, hogy bármikor és bárhol vásárolhatsz energiát az űreszközöd számára az LEO-ban, kibővíti a lehetőségeket és felgyorsítja az emberiség által elérhető második űrkorszak potenciálját” – fejtegette Andrew Rush elnök-vezérigazgató.
A nemrég összegyűjtött több mint 12 millió dolláros finanszírozást földi tesztek elvégzésére használják fel, hogy validálják és bemutassák a Star Catcher energiaátviteli képességeit. A technológia földi próbákon történő validálása után a vállalat 2025 végére tervez egy LEO-n végzett demonstrációt is, aztán elindítja a kereskedelmi szolgáltatást. „Ha ez a merész terv sikeres lesz, a jövő műholdjai számára korlátlan energiaforrások állnak majd rendelkezésre” – írja a közlemény.
Gábor János, NEW technology