- Hirdetés -

- Hirdetés -

Mérnökök nélkül nincs élet!

Sipos Sándor, Chemplex Kft. ügyvezető igazgatója

A világ mérnökök nélkül már elképzelhetetlen. A munkahelyeken a különböző gépek, illetve az otthonainkban az eszközeink sem jöhettek volna létre az alkotó elmék nélkül. A mérnök szakma legnívósabb megmérettetése Magyarországon egyértelműen a Magyar Ipari Célgép Nagydíj. A szakmai esemény részleteiről beszélgettünk Sipos Sándorral, a Chemplex Kft. ügyvezető igazgatójával és a rendezvény egyik alapítójával.

A NEWtechtalk adásában említettük, hogy te vagy az egyik megálmodója a Magyar Ipari Célgép Nagydíjnak. Hogy jött az ötlet egy ilyen megmérettetés létrehozására?

- Hirdetés -

Idén már harmadik alkalommal rendezzük meg ezt a versenyünket. Gyakorló gépgyártóként, illetve gépészmérnökként elfogult vagyok a saját szakmámmal kapcsolatban. A mérnök szakma rendkívül fontos az emberiség számára, viszont úgy érzékeltem, hogy a műszaki értelmiség nem kapja meg a megfelelő elismerést. Ahogy látható, az ember legtöbb tevékenységéhez szükség van valamilyen gépre, s minden megoldás mögött megtalálható egy feltaláló, egy leleményes személy, egy alkotó elme vagy műhely, amelyekre kisebb fókusz helyeződik.

Mi egy gépgyártó cég vagyunk, így kifejezetten nem az a feladatunk, hogy mérnökök számára szervezzünk versenyeket. De kerestük azt a lehetőséget, amellyel a szakmánkat népszerűsíthetjük. A legjobb lehetőség a hivatásunk legjobbjainak a kiválasztására egy verseny.

Különböző célgépek mérettetik meg magukat ezen a versenyen. Mi alapján döntitek el, hogy valamelyik jobb, mint a többi?

Nem mi állapítjuk meg, hogy melyik pályamű a legjobb, hanem egy elsősorban egyetemi szakemberekből és prominens szaktekintélyekből álló zsűri. A Chemplex Kft. mellett a Gépipari Tudományos Egyesület a szervezője ennek a megmérettetésnek, ami biztosítja az elbíráló személyek névsorát. Számos szakmai támogatója van a versenynek, de a díjátadó ünnepségnek is, ezért a legnagyobb szponzorokat arra szoktuk kérni, hogy abba a kategóriába, amelyben ők is érdekeltek, delegáljanak egy-egy szaktekintélyt.

A zsűri egy része állandó tagokból áll, vagy minden versenyen más összetétellel bírálják el a pályaműveket?

A zsűri névsora a honlapunkon elérhető. A verseny elbírálását komoly szakemberekre bízzuk, az összetétel nagyjából ugyanaz, mint a korábbi megmérettetéseken. Az elnök személye szintén változatlan, ugyanis Metál Attila lesz, aki kutatás-fejlesztési részlegvezető a Knorr-Bremse Budapest Rail System vállalatánál.

A zsűri mellett a közönség számára is lehetőséget biztosítunk, hogy a szerintük legjobb célgépet kiválasszák. 2023. május 15-től elérhető a közönségszavazás is.

A célgépversenyre érkező pályaművek valamilyen kategóriák mentén érkeznek?

A gyártók valószínűleg különböző definíciót adnának a célgépre. Éppen ezért a verseny szempontjából igyekszünk tágan értelmezni, ugyanis nem szeretnénk leszűkíteni a lehetőségeket, így minden olyan gépet célgépnek tekintünk, amelynek a darabszáma egyedi – azaz nem tömeggyártott termék –, illetve az ipar számára készül és magyar szellemi terméknek kell lennie. A versenyre összesen 114 pályamű érkezett, amelyeket két kategóriára osztottunk: általános és vegyipari.

Mikor mutatjátok be a győzteseket? Illetve említetted, hogy lesz egy díjátadó ünnepség is.

A győztesek bemutatása és a díjátadó a Gépész Szalon elnevezésű eseményünkön lesz, amelyet 2023. június 28-án rendezünk meg a Millennium Házában. A várakozásaink és az eddigi tapasztalataink szerint meg fogjuk tölteni a helyszínt, úgyhogy mindenkinek ajánljuk, hogy időben jelezze a részvételi szándékát.

A Gépész Szalonon való részvétel regisztrációhoz kötött, amelyet június 20-ig tehetnek meg az érdeklődők. Vagy támogasd a legnívósabb mérnököknek szóló rendezvényt, amelyen az ipar neves szereplői is ott lesznek!

Ha pedig neveznél, de az idén lemaradtál, figyeld a gepedvanhozza.hu honlapot, mert 2023 végén kiírjuk a jövő évi versenyt.

Némethi Botond, NEW technology magazin

Akár ez is tetszhet