- Hirdetés -

- Hirdetés -

Autonóm vízi járművet építettek folyók és tavak 3D térképezésére

A hajóval nagy pontosságú térbeli modellek készíthetők, a vízfelszín mellett a mederről is – állítja a Fraunhofer IOSB Optronikai, Rendszertechnológiai és Képfeldolgozási Intézetének kutatócsoportja. A természetes vizek felszínének és medrének felmérése nagy kihívást jelentő, drága és sok embert igénylő feladat, de rendszeresen el kell végezni, hogy naprakész adatok legyenek változó mélységű folyómedrekről, talaj- és partviszonyokról, meder- és hídszerkezetekről és például kikötői létesítményekről. Eddig speciális térképezőhajókkal végezték, de a magas költségek ellenére ritkábban és kisebb pontossággal tudták végrehajtani annál, mint amire a jövőbeni alkalmazások, például az autonóm hajók lesznek képesek.

A Fraunhofer tudósai által kifejlesztett, könnyen kezelhető, pilóta nélküli vízfelszíni jármű (USV) autonóm módon képes felmérni az olyan víztestek, mint a folyók, tavak és kikötők – mind a felszín felett, mind pedig a felszín alatt, és pontos 3D térképeket is készít róluk.

Ezeket a digitális térképeket a Fraunhofer USV-jével sokkal olcsóbban elő lehet állítani, mint hagyományos eszközökkel. A kereskedelmi forgalomba szánt felmérőhajó a belvizek minden típusán és azok környékén használható, sőt, tengerparti alkalmazásként szintén megállhatja a helyét, mivel jelenlegi formájában akár 100 méteres mélységig is képes képalkotásra.

- Hirdetés -

A hajó GPS, gyorsulás- és szögsebesség-szenzorok, valamint egy Doppler Velocity Log (DVL) nevű érzékelő segítségével tapogatja végig a víztest fenekét, miközben teljesen önállóan mozog. A víz feletti térképezéshez lézerszkennereket és kamerákat használnak – egy saját fejlesztésű térképező szoftverrel kombinálva, így a rendszer képes a környezet nagy pontosságú 3D-s modelljeinek rekonstruálására. A víz alatti térképezés ugyanakkor az érzékelőrendszerbe integrált többsugaras szonár segítségével történik, ami létrehozza a meder teljes 3D-s modelljét.

„Navigációs rendszerünk félautomata, mivel a felhasználónak csak a feltérképezendő területet kell megadnia. Maga a felmérési folyamat viszont teljesen automatikus, az adatok kiértékelése pedig mindössze néhány egérkattintással megtörténik. A térképezéshez és az autonóm irányításhoz szükséges szoftvermodulokat szintén mi fejlesztettük ki” – árulta el Dr. Janko Petereit, a Fraunhofer IOSB munkatársa.

Gábor János, Okosipar.hu

Akár ez is tetszhet