- Hirdetés -

- Hirdetés -

Digitalizált és automatizált összeszerelés

Az összeszerelési műveleteknek és az elkészült terméknek komoly minőségi kritériumoknak kell megfelelniük. Az elvárások maximális kielégítésére a nyomatéktechnológia, csavarbehajtás és egyéb ipari kéziszerszámok specialistája, a MINT East Europe Kft. nyújt támogatást. A német vállalat csúcsminőségű megoldásokat, illetve szolgáltatásokat kínál a szerszámiparban.

A MINT számos iparág számára biztosít megoldásokat, ügyfeleik megtalálhatók a nagyvállalatoktól kezdve a kis- és közepes méretű vállalkozásokig, legfőképpen a gépiparban, de a karbantartó- és javítóműhelyekben is hasznos eszközöket, illetve szolgáltatásokat nyújthatnak. A fejlődés érdekében a MINT tovább bővíti kapacitását, aminek köszönhetően gyorsabban szolgálhatják ki ügyfeleiket, valamint helyet biztosíthatnak az edukációhoz is. Az innovációkat, az iparág jövőjét és a vállalat bővülését a MINT szakembereivel mutatták be a Kőér utcai telephelyükön. A beszélgetés résztvevői: Bertók Varga Zoltán, értékesítő mérnök; Fekete Tamás, mérnök és kiemelt ügyfélkapcsolati referens; F. Ferencz Krisztina, projekt- és pénzügyi vezető.

Az összeszereléssel foglalkozó ágazat egy laikus számára kevesebb innovációt tartalmazhat. Hogy néz ki jelenleg ez a szegmens?

F.F.K.: Húsz éve tevékenykedünk ebben az ipari szegmensben, a fejlődési potenciált pedig mi sem mutatja jobban, hogy a jelenlegi telephelyünk bővítésre szorult, így a raktárkészletünk bővebbé válhat, a szervizszolgáltatásunk még gördülékenyebben történhet, illetve az oktatásainkat kényelmesebben és jobb körülmények között tudjuk megtartani.

B.V.Z.: Nem termékeket értékesítünk, hanem megoldásokat javaslunk bizonyos feladatok pontos és hatékony elvégzéséhez. A megadott paraméterek alapján nyújtunk olyan eszközöket, amelyek a termelékenységet biztonságosan és produktívan képesek biztosítani. Számos szerszám már digitális, illetve vezeték nélküli kommunikáció által továbbítja az adatokat, s ezeket a csavarozási eredményeket. Ha egy alkatrész hibásan készül el, akkor az összeszerelés információi könnyen elérhetők.

Jelenleg az autóipar átalakuláson megy keresztül, az elektrifikáció határozza meg ezt az iparágat, ami minden gyártónál és beszállítónál az összeszerelési eljárást is befolyásolja. Emiatt az összeszereléshez szükséges eszközöket is fejleszteni kell, hogy megfeleljenek az új igényeknek.

Az elektromos autókhoz tartozó alkatrészek mennyiben módosítják az összeszereléshez szükséges eszközök összetételét? Új technológiára lesz szükségetek?

B.V.Z.: Az ehhez szükséges technológia már rendelkezésre áll. Az új irányvonal másfajta csavarozási eseteket von maga után, ami az ügyfeleink számára újdonságot jelenthet. A technológia frissülésével egyetlen vezérlőhöz több csavarozóegység is tartozhat. A rendelkezésre álló rendszer rugalmasabb, hiszen akár 12 eszköz is csatlakoztatható hozzá, és vezeték nélküli kapcsolattal is irányíthatják. Összességében rugalmasabbá válik a gyártással kapcsolatos csavarozási esetek megoldása.

Az szintén kiemelten fontos, hogy az összeszereléssel kapcsolatos adatok mérhetők legyenek, digitalizált eszközök álljanak rendelkezésre. A fejlesztések pedig a robotika irányába mutatnak, ami azt jelenti, hogy olyan rendszerek dolgozhatnak, amelyek nem feltétlenül a manuális munkavégzésre támaszkodnak.

Nemcsak egy eszközt kapnak az ügyfeleink, hanem a megfelelő támogatást is biztosítjuk számukra. A többéves szakmai tapasztalatunk által gyors és hatékony megoldást kínálunk a felmerülő igényekre. A szerszámok installálását követően pedig folyamatos segítséget nyújtunk, ha meghibásodás történik, akkor a szervizszolgáltatásunk támogatja őket.

F.F.K.: Az elmúlt időszakot a paradigmaváltás jellemezte. Nemcsak a technológia területén láthatunk változásokat, hanem számos olyan kihívással néztünk szembe az utóbbi néhány évben, amelyek nehézséget jelentettek a gyártásban. Emiatt a legtöbb iparágat visszaesés jellemezte, ezért teljes mértékben az ügyfelek gyorsan változó igényeinek kiszolgálását kellett sikeresen kiviteleznünk. De büszkén mondhatom, hogy az elmúlt időszakot sikeresen abszolváltuk annak köszönhetően, hogy a kihívásra megfelelően reagáltunk, és innovatív, új megoldásokat mutathattunk be.

F.T.: Az adatok óriási szerepet játszanak a gyártásban. Olyan igények érkeznek a piactól, hogy olyan terméket állítsanak elő, amelyről akár öt év múlva is lekérhetők információk. Az jogi procedúrát vonhat maga után, ha valamilyen baleset keletkezik egy rosszul rögzített elem miatt.

Az adatok rögzítése pedig akkor a legbiztonságosabb, ha az eszközből származik. A hazai piacon óriási hiány van a szakképzett munkaerőből, ezért szükség van az egyszerű, de hatékony eszközökre. Az általunk biztosított megoldások segítségével az összeszereléssel kapcsolatos adatokat hosszú távon tárolhatják a vállalatok, ami garanciát jelent arra, hogy minőségi terméket állítottak elő.

Az összeszerelés során keletkező információk nemcsak biztonságot adnak a vállalatoknak, hanem elemzés céljából használhatják ezeket. Az analízis során pedig hatékonyabb eljárást találhatnak az addigi folyamat helyett. Ezért is gondoljuk úgy, hogy nemcsak egy szerszámot adunk az összeszerelők kezébe, hanem egy megoldást, amivel hatékonyabbá tehető a munkavégzés.

Hosszú éveken keresztül úgy zajlott a gyártás, hogy az egyik üzemből vitték át a másikba a különböző alkatrészeket, és végül elkészült az a bizonyos termék. Külön helyen történt a megmunkálás és az összeszerelés. Egyrészt a gyártástechnológia rendkívül modernné vált, másrészt pedig sok terméknek a létezése vált kérdésessé, hiszen például az elektromobilitás térnyerésével nem lesz szükség befecskendezésre, valamint jelentősen kevesebb alkatrész szükséges. A status quo egyértelműen elmozdult, de ez csak új lehetőségeket kínál a vállalatoknak.

Ha már az elektromobilitás szóba került, akkor mindenki a nagy gyártókra gondol. Ők egyértelműen potenciális ügyfeleitek, de a kkv-knak mennyire van szükségük ilyen digitális és automatizált összeszerelő megoldásokra?

F.T.: Nemcsak a nagy autógyártók számára szükségesek a magas minőségű munkaeszközök, hanem a beszállítók felé is elvárás ugyanez. Ha egy kkv beszállítóvá kíván válni, akkor a támasztott feltételeknek meg kell felelniük, ami sokszor új, korszerűbb eszközök beszerzését jelenti. Az általunk kínált megoldások között megtalálhatók olyan digitális szerszámok, amelyek elmentik a munkaadatokat, többek között azt, hogy milyen paraméterekkel történt a csavarozás.

A kkv-k esetében sokkal inkább jelen van az árérzékenység, igyekeznek költséghatékonyan megfelelni a minőségi elvárásoknak. A termékkínálatunkban megtalálhatók olcsóbb megoldások is, amelyek jobban igénylik a humán erőforrás jelenlétét.

B.V.Z.: A kkv-k számára rendkívül fontos, hogy jó minőséget produkáljanak. Az elvárásoknak megfelelő termékek előállításához olyan eszközöket kell beszerezni, amivel garantálni tudják a megkövetelt paramétereket. A nagy gyártóknál a hagyományos eszközök már nem találhatók meg az összeszerelés során, ugyanis olyan hibázási lehetőséget hordoznak magukban, ami jelentős költségeket jelenthet egy rosszul összeállított alkatrész miatt. A kkv-k esetében szintén fennáll, hogy a támasztott elvárásoknak való megfelelés miatt korszerű szerszámokkal kell dolgozniuk, így biztosított számukra az, hogy az ügyfeleik elégedettek lesznek az általuk produkált termékkel.

A minőségi kritériumoknak való megfelelés folyamatos a nagyvállalatoktól kezdve a kkv-kig. De mi történik akkor, ha ezek az összeszerelő eszközök meghibásodnak?

B.V.Z.: Az üzemekben általában nem tartozik minden szerszámhoz csereeszköz. Ezért fontos, hogy olyan szervizszolgáltatást nyújtunk, amellyel garantálni tudjuk a gyors és hatékony javítást. A raktárunk a közelmúltban bővült, de a helyreállítási munkálatokat az adott lokációban szoktuk elvégezni. De a legtöbb vállalatnál előre betervezett leállás történik, amely időszakban a gépeket szervizeljük.

F.F.K.: Komplett szolgáltatást nyújtunk az ügyfeleinknek, amelybe beletartozik a szerviz is. A telephelyünk bővülésével az erre irányuló szolgáltatásunk is rugalmasabbá válik, de a raktárkapacitásunk is növekszik, és az oktatásra is nagyobb hangsúlyt tudunk fektetni. Ezáltal a partnereink szélesebb körű támogatást kaphatnak, aminek köszönhetően hatékonyabban végezhetik a munkájukat. A célunk az, hogy Magyarország teljes területét lefedjük.

Szó volt a gyártás területét érintő változásokról. De most nézzük meg, hogy az összeszerelés milyen irányt fog venni 5-10 éven belül.

F.T.: Az intelligens gyártás, az IoT és még sorolhatnánk, egyre inkább begyűrűzik az összeszerelés ágazatába is. Az üzemekben minden eszköz hálózatba kapcsolt, és képesek egymással kommunikálni. A termékek előállítását pedig minél tovább optimalizálni szeretnék a vállalatok, ezért az adatokra óriási szükség lesz a jövőben is. A minőség a jövőben is fontos lesz, ami olyan eszközök meglétét teszi kötelezővé, amelyekkel garantálhatók a kritériumok.

B.V.Z.: Eddig gépészmérnökként foglalkoztam a csavarozástechnikával, most pedig inkább informatikuskét szükséges megközelíteni, mert egyre inkább a számítástechnika irányába mozdul el ez a folyamat is. Minden eszköz rendelkezik saját IP címmel, így rá lehet csatlakozni, látható, hogy milyen paramétereket állítottak be hozzá.

F.F.K.: Sokszor a megoldások hasonlítanak egymáshoz, de a hozzájuk kapcsolódó szolgáltatás nagyban különbözik. A telephelyünk növelésével az ügyfeleink elégedettségének maximalizálását kívánjuk elérni. A jövőben regionális workshopokat szeretnénk tartani, illetve az oktatásokra nagyobb hangsúlyt fektetni. Így az ügyfeleink a jövő kihívásaira is választ kaphatnak nálunk.

Némethi Botond, NEW technology magazin

Akár ez is tetszhet