Az Okosipar.hu hírportál egyesült a newtechnology.hu hírportállal! Ez az oldal nem frissül tovább. Tartalmainkért látogass el a www.newtechnology.hu oldalra!
Ez a hangszigetelő selyem a hajszálnál is vékonyabb
Az MIT és más intézmények kutatóinak együttműködésével sikerült létrehozni egy olyan speciális selyemszövetet, ami sokkal csendesebb hellyé teheti a világot, hiszen elnyomja a zajok akár 75 százalékát – akár túl hangos szomszédról, akár folyton telefonáló kollégáról vagy egy autó utasteréről legyen szó.
A szövet majdnem olyan vékony, mint egy emberi hajszál. A belsejében fut egy szál, ami elektromos töltésre és hanghatásra rezegni kezd, majd utóbbit ellenáramlással lecsendesíti, kioltja – ahhoz hasonló módon, ahogy a zajszűrős fejhallgatók, amelyek technológiája a kutatás inspirációjaként szolgált. Az új megoldás azzal kecsegteti a jövőbeli felhasználókat, hogy kis helyiségekben, például szobákban vagy autókban kiolthatják a zavaró hangokat – sőt, az autógyártók tovább fokozhatják vele az utastér hangszigetelését.
A kutatók teljesen hétköznapi anyagok, például selyem, vászon és muszlin felhasználásával alkották meg a zajszűrő szöveteket, amelyek praktikusan alkalmazhatók, teljesen tetszőleges terekben. Irodahelyiségekben vászonfalak vonhatók be vele, autóban ülések, otthoni helyiségekben pedig szintén bútorok, falak.
„A célunk az volt, hogy csendet teremtsünk, ami még az aranynál is értékesebb árucikk. A szövet rezgéseinek erejét kihasználva a csendes terek létrehozásának új lehetőségeit nyitottuk meg” – jelentette ki Grace Yang, a tanulmány vezető szerzője.
A kutatók rájöttek, hogy a szövet nyugalomban tartása segíthet megállítani a hangok terjedését. Mivel a szövet erős védőréteggé válik, megakadályozza, hogy a zaj átjusson a falakon vagy térelválasztókon. A kísérleteikből az is kiderült, hogy mind a szövet mechanikai tulajdonságai, mind pedig a pórusok mérete befolyásolja a hangkeltés hatékonyságát. Bár a selyem és a muszlin mechanikai tulajdonságai hasonlóak, a selyem a kisebb pórusmérete miatt jobb zajkioltó „hangszórónak” bizonyult: a hangerőt 65 decibelig (vagyis egy harsányabb emberi beszélgetés zajszintjéig) képes csökkenteni, és akár 75 százalékkal is „lehalkíthatja” a zajhatást.
„Számtalan lehetőség vár felfedezésre. Még csak a felszínét karcoljuk annak, hogy mit is érhet el ez a hangkioltó szövet, ami egy csendesebb, nyugodtabb világ felé vezető út kezdetét jelenti – mondta Yang. Hozzátette: a továbbiakban azt szeretnék elérni, hogy a szövet többféle frekvenciájú hangot is tudjon blokkolni, ezenkívül szükség lesz a szövet-előállítás hatékonyságának és az anyag felépítésének javítására is.
Gábor János, Okosipar.hu