- Hirdetés -

- Hirdetés -

Három milliárd euró kínai beruházás érkezik Magyarországra

A Bloomberg értesülései szerint Magyarország 3 milliárd euró (3,3 milliárd dollár) kínai befektetésre számíthat az autóipari fejlesztések során. A beruházás tovább erősíti a közép-európai országot mint az elektromobilitásra való átállás regionális központját – mondta Szijjártó Péter külügyminiszter.

A projektek német autógyártók magyarországi gyárait fogják ellátni, és egy 7,3 milliárd eurós akkumulátorgyár teszi teljessé, ezt a Contemporary Amperex Technology Co. Ltd tavaly jelentette be a Mercedes-Benz Group AG-val partnerségben – mondta Szijjártó Péter Pekingben. A közelmúltban az Eve Power kínai akkumulátorgyártó vállalat 1,2 milliárd dolláros beruházást jelentett be, amelynek keretében akkumulátorokat szállít a BMW AG-nak Magyarországon.

„Folyamatosan fejleszteni akarjuk az Európai Unió és Kína együttműködését” – mondta Szijjártó Péter egy Facebook-videóban a kínai külügyminiszterrel, Csin Ganggal és a CATL elnökével, Yuqun Zenggel folytatott megbeszélések között. „Ez nem történhet meg, ha az EU szankciós vagy exportellenőrzési listára teszi a kínai vállalatokat.”

Magyarország kormányát széles körben az EU egyik leginkább Kína-barát tagjának tekintik, hiszen elutasította a Kínával való gazdasági kapcsolatok csökkentésére irányuló nemzetközi nyomást. Magyarország továbbra is részt vesz az „egy út, egy övezet” kezdeményezésben, Kína globális infrastrukturális projektjében, valamint olyan távközlési cégekkel üzletel, mint a Huawei Technologies.

A Huawei ösztöndíjprogramot fog szponzorálni a budapesti Közszolgálati Egyetemen, amely kormányzati pályára képez hallgatókat – mondta Szijjártó Péter, miután találkozott a vállalat tisztviselőivel. A hangsúly az 5G kutatáson és innováción lesz a tervek szerint.

Orbán Viktor miniszterelnök kormánya következetesen elutasította az amerikai és uniós nyomást a távközlési kapcsolatok megszakítására, mivel azok aggályosnak tartják, hogy a kínai biztonsági szolgálatok megfigyelhetik az információáramlást. Ezt az állítást az olyan vállalatok, mint a Huawei többször is visszautasították.

„Fenntartjuk a globális távközlési szolgáltatókkal kapcsolatos álláspontunkat, nevezetesen, hogy nem zárjuk ki a vállalatokat a versenyből származási országuk alapján” – mondta Szijjártó Péter.

Némethi Botond, NEW technology magazin

Akár ez is tetszhet